Broşür nasıl hazırlanır resimli anlatım

broşür nasıl hazırlanır resimli anlatım

Bir hafta broşür yaptırmak için uğraştıktan sonra önerilen fiyatlar çok yüksek olduğu için kendim yapabilir miyim diye düşünmeye başladım. Çok kısa bir araştırmadan sonra Yumpu Publishing ile karsilastim ve oldukça çok kolay bir profesyonel broşür hazırladım. Harika özelliklerini kullanmak için hemen Yumpu Publishing’a gidin ve deneyin.

Kendi başınıza nasıl broşür hazırlarsınız

nasil hazirlani1Online broşür hazırlamak için hiç kimseye ihtiyacınız yok.

Aslında bu iş oldukça zevkl bir hale gelmiş bile diyebilirim. Yumpu Publishing sitesinin özelliği siteye yüklediğiniz resimleri ve PDF dosyalarını harika broşürler haline getirebiliyor olmanız.

Tabi öncelikle bir PDF tasarım hazırlamanız gerekiyor. Bunun için de profesyonel bir yazılıma ihtiyaç duymuyoruz elbette. Tabi ben bu programlardan birini ya da birkaçını biliyorum diyorsanız o başka.

O zaman önce tasarmınızı bu programlarda hazırlayıp ardından bu tasarımı PDF olarak kaydettikten sonra siteye yükleyerek e-broşür hazırlma işlemine devam edebilirsiniz. Fakat eğer böyle bir bilginiz yoksa yine de merak etmeyin.

Hala harika broşürler hazırlayabilirsiniz.

nasil hazirlani pdfÇok basit programların bile artık PDF olarak kaydet seçeneği bulunuyor.

Eğer bulduğunuz programda böyle bir özellik yok ise döküman olarak kaydedip ardından internette bulabieceğiniz online dönüştürücü siteleri ile bu belgenizi rahatlıkla PDF belge haline dönüştürebilirsiniz.

Buradan sonra broşürünüze eklemek istediğiniz resimleri ve videoları seçme sırası gelecek. Evet yanlış duymadınız, videolar. İnternet sitesinde hazırladığımız e-broşür, e-katalog ya da e-dergilerimize video da ekleyebiliyoruz. Üstelik sitenin açılmasında herhangi bir hız sorunu da yaşamıyoruz. O yüzden korkusuzca en geniş boyutlu videoları ve resimleri seçebilirsiniz. Videolar ve resimler ne kadar kaliteli olursa, unutmayın ki e-broşürünüz de o kadar çarpıcı ve parlak olacaktır.

Burada bilmenizi istediğim bir iki detay var. Öncelikle bu resimleri direk internet sitesine açtığınız hesaba yükleyeceksiniz. korkmayın, üye olmak ve e-broşür hazırlayım yayınlamak için herhangi bir ücret talep etmiyorlar. Çok da ihtiyacımız olmayacak bazı özellikler için paralı özel üyelikler bulunsa da bizim bunlara hiç mi hiç ihtiyacımız yok.

Açtığımız hesaba belgeleri ve resimleri ekledikten sonra eğer video da eklemek istiyorsak bu iş için hepimizin yakından tanıdığı başka bir internet sitesini kullanmamız gerekecek. Tabi ki youtube. Videoları öncelikle youtube hesabınıza atıyorsunuz ve buradan bağlantı adreslerini kopyalayarak Yumpu Publishing sitesindeki hesabınıza yapıştırıyorsunuz ve artık bu video ya da videoları e-broşürünüz için kullanabiliyorsunuz. Zaten sitede broşür nasıl hazırlanır renkli anlatımlarla yer alıyor.  Bu yüzden sakın korkmayın. Sİz de başarabilrsiniz.

Ardından bu resim, video ve belgeleri istediğiniz biçimlerde yerleştirerek tasarımınızı hazırlayıp yayına hazır hale getirebiliyorsunuz.

İstediğiniz yerde e-broşürünüzü paylaşabilir ve yayınlayabilirsiniz

Yapacağınız edergi bu internet sitesinde isterseniz yine yayınlanacak fakat size verilen gömme kodunu kullanarak istediğiniz internet adresinde de broşürünüzü yayınlayabilrsiniz. Hatta bu broşür o kadar güzel oldu ki ben sitemin ana sayfasını e-dergi şeklinde yaptım. Sitem hem inanılmaz hızlı hem de olağanüstü estetik bir hal kazandı.

nasil hazirlani embed

Gömme kodu için bir çok sitede olumsuz yazılar duydum. Çünkü arama motorları bu kodların arka kısmını her zaman göremiyor diye eleştiriler vardı ve eğer interneti ticaret amaçlı kullanıyorsanız bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu bilirisiniz. Bu yüzden umutsuz bir şekilde sitenin deste ekibine bu konu hakkında bir soru yolladım.

nasil hazirlani supportCevabın geleceğinden bile emin değildim açıkçası. Fakat çok kısa bir süre içinde detaylı bir açıklama gönderdiler. Söylediklerinin doğruluğunun sağlamasını yapabileceğim kaynaklarla birlikte hem de.

Anladığım kadarı ile arama motorları -broşürümüzün içindeki resimlere eklediğimiz alt taglere kadar görüyor ve sitemizin arama yapıldığında üst sıralara çıkmasına yardım ediyor.

Bunun bir önemi yok demeyin sakın ve internet sitesi yaptıracak olursanız ilk olarak bu konu hakkında detaylı sorular sorun. Çünkü arama motorları sitenizi görmezse sitenizin çok uzaktaki bir galaksiden farkı olmayacaktır. Kimse sitenizin varlığından bile haberdar olamayabilir.

Sitede resimli anlatımlarla e-broşür hazırlama konusunda yardım sayfaları bulunuyor

brosur programi logoYazıyı yazarken bu konularda bilgim var gibi görünüyor olsa da bunların hepsini iki gün içinde ve Yumpu Publishing sitesindeki bilgiler ve sağladıkları destek hizmeti sayesinde öğrendim.

Yani sakın korkmayın tek başınıza broşür hazırlayabilirsiniz. Sadece kendinize güvenin.

Aslında özetlemek gerekirse sadece bir PDF dosyasına yazılmış yazılara ve ekleyeceğiniz resimlere ihtiyacınız var. Bunun dışındaki her şey teferruat. Resim seçme konusunda büyük resimler kullanmanız gerekiyor. O harika, profesyonel görünümlü broşürlerin de sırrı bu aslında.

Kocaman ve kaliteli resimleri kullanıyorlar. Bu resimleri bulmak için google resim arama motoru kullanılabilir. Arama seçeneklerinden sadce büyük resimleri ara seçeneği ile bu kalitede resimler ve fotoğraflar bulabiliriz.

Ayrıca hazır hale gelmiş olan broşürümüzün güzel birkaç özelliği daha var onlara da değinmek isterim son olarak. E-broşürünüzü, facebook, twitter, vimeo ve pinteres gibi sosyal ortamlarda paylaşabiliyorsunuz. İsterseniz e-broşürün tamamını isterseniz seçtiğiniz belli bir kısmı paylaşabilirsiniz. Hem android, hem deIOS işetim sistemlerine sahip olan cihazlarda rahatlıkla bu e-broşürleri görebiliyorsunuz. Telefon, tablet ya da bilgisayar hiç fark etmiyor.

nasil hazirlani facebook

Online broşürünle yaratıcı olma zamanı!

Kuzen sevgisi bir başka! Haftasonunda beraber bisiklete binmek için küçük kuzenimleydim. Kendisi 12 yaşında, canavar gibi bir çocuk! Elimde büyüdü diyebilirim.

Onun bebekken geçirdiği hastalıklardan, okuma bayramına, en sevdiği çizgi filmden, favorisi olan YouTube kanallarına, her şeyini bilirim. Bugünün çocuklarıyla arkadaş gibi sohbet etmek çok kolay.

nasil hazirlani innovationHatta biraz sohbet ettiğinizde onlardan hem güncel konular hem de teknolojiyle ilgili bir şeyler öğrenebiliyorsunuz.

Beyinleri taptaze ve yeniliklere açık. Kuzenim Ali’nin yapması gereken bir ödev varmış, sınıftaki herkes en sevdiği 3 kitabı tanıtıp, onlar için yaratıcı kitap kapakları çizecekmiş.

Ali  resim yapmaya bayılır, teknolojiden de iyi anlar. Bunları bildiğimden Yumpu Publishing’u kullanarak, kitaplar için çok havalı tanıtım broşürleri hazırlayabileceğini düşündüm. Benim de çizim ve tasarım işlerine meraklı olduğumu bildiğinden yardımımı istedi. Onu kırabilir miyim?! İşe, broşür nasıl hazırlanır resimli anlatımla göstererek başlamaya karar verdim.

nasil hazilrani fantasyKuzenler kimi zaman hayatımızda kardeş rolünü üstlenir. Özellikle de benim gibi tek çocuk olanlar kuzenlerinin kıymetini iyi bilir. Onların arasında en sevdiklerimden biri 12 yaşındaki canım kuzenim Ali. Ali’nin büyüme aşamalarının tümüne tanıklık etmiş olmak, ona duyduğum sevgiyi güçlendirip farklı bir boyut katıyor tabii.

Geçenlerde birlikte biubesiklete binmek ve biraz parkta vakit geçirip hasret gidermek için onunlaydım. Herkes gibi o da etrafında olup bitene, teknolojik gelişmelere, sosyal medya kanallarının hayatlarımızdaki varlığına adapte olanlardan. Birlikte favorimiz olan YouTube kanallarından, hangi sosyal medya ağında vakit geçirmenin daha eğlenceli olduğundan filan bahsediyorduk ki „Benim önemli bir proje ödevim var.“ diye dertli dertli yüzüme baktı.

nasil hazirlani brosurMeğer öğretmenleri tüm sınıftaki öğrencilerden en sevdikleri 3 kitabı tanıtan broşürler hazırlamalarını, bu broşürlerde kitaplar için çizecekleri yeni kapak tasarımlarına yer vermelerini istemiş.

Ali, çocukluğundan beri resim çizmeye çok meraklı.

Projenin bu kısmı onu çok zorlamaz.

Asıl önemli olan, nasıl bir proje ortaya çıkarabileceğini kavraması için önce broşürün ne olduğunu anlaması ve broşür nasıl hazırlanır resimli anlatım detaylı bir şekilde öğrenmesi.

Ali’den en sevdiği kitaplar için online tanıtım broşürleri

Projesinden bahsedip benden yardım isteyince birlikte nasıl bir şey ortaya çıkarabileceğimizi düşünmeye başlıyoruz. Yumpu Publishing diye bir online broşür yapma programı var, çok işimize yarayabilir diyerek ilk fikri ortaya atan ben oluyorum. Ali ise daha şimdiden sen en iyisini bilirsin tavırlarında beni dinlemeye hazır. 🙂 Yumpu Publishing, benim de yeni keşfettiğim bir online broşür yapma programı.

nasil hazirlani2

Kullanımı çok kolay, hızlı ve ücretsiz olmasıyla internetteki rakiplerinin fersah fersah önüne geçiyor. İnternette online dergi ya da broşür yapma araçları mevcut. Ancak daha önceki araştırmalarımda, kullanımları zor, yavaş ve yüksek ücretli bu programlar, arayışlarımın hayal kırıklığı ile sonuçlanmasına yol açmıştı.

Sonunda Yumpu Publishing’yu bulmak benim için büyük şanstı, üstelik şimdi Ali’nin de işine yarayacak gibi görünüyor! Program kullanılarak şu ana kadar 20 milyondan fazla online dergi yaratılmış, hepsi tasarımları ve içerikleriyle oldukça profesyonel görünüyorlar. Bunu görmek de güven verici. Ali’ye broşür nasıl hazırlanır resimli anlatımla sana güzelce izah edeceğim ama önce platforma kayıt olalım diyorum. Bilgisayarın başına geçip kısacık bir süre içinde kayıt işlemini tamamlıyoruz.

nasil hazirlani registration

Elbette işin çok başındayız, Ali’nin en sevdiği ilk 3 kitaba karar vermesi, kısaca bunları tanıtacağı metinler yazması ve bir de kapak resimlerini çizmesi gerekecek. Tabii öncesinde broşür nasıl hazırlanır resimli anlatımla ona göstermek de bana düşecek.

Malum günümüz çocuklarının dikkat süreleri çok kısa. Ali’nin de aklı genelde okuldan ve ödevlerinden çok uzaklarda, bambaşka yerlerde. Bunu bildiğimden hazır Ali’yi dikkatli ve hevesli bir şekilde yakalamışken, ona Yumpu Publishing’dan biraz bahsedip ben yanında yokken işini kolaylaştırmaya karar veriyorum.

Ben bunları düşünürken Ali bu broşürün tam olarak ne olduğu konusunda takılıp kalmış durumda. „Merak etme her şeyden önce sana broşür nasıl hazırlanır resimli anlatım göstereceğim.“ diyorum, bu sefer de cevabı „Atakan da gelebilir mi? oluyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Atakan, Ali’nin kankası, ayrılmaz bir ikili olduklarını bildiğimden „Gelsin de ona da broşür nasıl hazırlanır resimli anlatım gösterelim.“ diyorum.

Atakan’ın da aramıza katılmasıyla, pür dikkat beni dinlemeye başlıyorlar. Broşür nasıl hazırlanır resimli anlatım göstermek üzere elime bir kağıt kalem alıyorum ve örnek bir broşür taslağı çiziyorum. Tanıtım yazısının, kitap kapağı çiziminin nerede olabileceğini detaylı olarak gösterdikten sonra bizimkiler Yumpu Publishing’nun özelliklerini ve nasıl kullanabileceğini öğrenmeye hazır.

Comments

 1. Bahadir Celebi says:

  Zaten kaydettiğim bütün portfölyem pdf dosyaları. Kayıt olup 10 dakikada bütün portfölyelerimi dergi haline getirdim. Başka hiç bir ekstra programa ihtiyaç duymadım ve artık kitaplarımı facebook grubumda paylaşıyorum.

 2. Burcu Kutlu says:

  Ücretli paketlerin fiyatlarına baktım. Gayet ucuz. Peki ücret ödeyince ne gibi hizmetlerden yararlanabilirim?

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Öncelikle yapacağınız dergilerde herhangi bir istenmeyen reklama yer verilmeyecek. Bunun yanısıra, Google Analytics kullanımı ile hedef kitlenizi ve insanların ilgi alanlarını daha iyi keşfedebilir ve derginizi buna göre geliştirebilirsiniz. Tabi kullanabileceğiniz daha bir çok araç da bulunuyor.

 3. Irem Bey. says:

  Biz kullanmayı düşünüyoruz. Ama önce denemek istiyorum. Yalnızca denemek için az da olsa para ödememiz gerekiyor mu? İnternetteki kısıtlı ücretsiz hizmetleri gördükten sonra bu ücretsiz denilen hizmetlere pek güvenmemeye başladım.

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   İstediğiniz broşür, katalog ya da dergiyi kesinlikle ücretsiz hazırlayabilirsiniz ve hemen deneme imkanına sahipsiniz. Diğer ücretsiz hizmet veren siteleri unutun. Bu sitede alacağınız ücretli hizmetler yalnızca ekstralar.

 4. Emre Akbas says:

  Size çok teşekkür etmek istiyorum. Bu siteyi kullanmaya niyetim vardı. Ancak, hesap açmakta tereddüt yaşıyordum. Ancak ücret ödemeden de hesap açabileceğimi ve tüm bu işlemin nasıl yürüdüğünü sizin sayenizde öğrendim. Gerçekten çok basit görünüyor.

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Rica ederiz. Bu bilginin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olmak beni mutlu eder.

 5. Ezgi says:

  Eşimle kendi işimiz var. Ancak broşür hazırlamaya çok vakit ayıramıyoruz. Açıkçası bu işlere çok para harcamak da istemiyoruz. 13 yaşında bir oğlumuz var. Harçlık karşılığında onun broşür hazırlamasını istiyoruz. 13 yaşında bir çocuğun yapabileceği kadar kolay mı?

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Elbette. Derginizi oluşturmak için yalnızca temel bilgisayar kullanım bilgisi yeterlidir.

 6. Serkan Kerim says:

  Yanlışlıkla farklı bir ekleme yapmışım. Bu yüzden dergimin ile ilgili şu an sıkıntı yaşıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Derhal teknik destek ile iletişime geçerek yardım istemeniz mümkün.

 7. Ozan Aydin says:

  Aslında daha önceden sitemde broşür kullanmak gibi amacım ya da arayışım yoktu. Ancak, tanıtım açısından çok yararlı olabileceğini yeni yeni anladım ve sizin sitenizle karşılaştım. Kesinlikle çok yararı olduğunu gördüm. Çünkü artık tanıtım içeriğim mobil cihazlar tarafından da farkedilebiliyor.

 8. Tuna Balci says:

  Ben kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Daha önceden blogum da sevdiğim ya da kullandığım şeylerin listelerini yapıyordum. Bir kaç kez başka dergi tipi eklentiler denedim ancak diğer formatlarda SEO uyum problemi yaşadığımdan kullanmayı bırakmıştım. Yumpu tamamen sorunlarımı çözdü.

 9. Omer Erciyes says:

  Herkes bu siteyi tavsiye ediyor. Ben başkalarının kullanmasını açıkçası pek de istemiyorum. Yalnızca ben kullanayım. Bir farkımız olsun!

Comments are closed.