Broşür yapma programı

broşür yapma programı

Yakın zaman önce aldığım bir iş için uzun uğraşlar sonucu bitirebildiğim e-broşürü Yumpu Publishing adında bir internet sitesinde nasıl yaptığımı anlatmak istiyorum izninizle. Öncelikle uzun zamandır reklam sektörüne olan tüm çalışanların bildiği bir şey vardır; zamanla birlikte sürekli çalıştığımız işi de değiştiriyoruz. Bundan on beş yıl önceki çalışma şeklimize, yaptığımız işlere ve çıkan ürünlere baktığımda o zaman yaptığım işin şimdikinin benzeri bile olduğunu söyleyemem açıkçası.

Eskiden broşür yapılmak istenildiğinde bilgisayar başına oturup broşür yapma programı gibi aramalar yapmak zorunda kalmazdık. Matbaaların bize verdiği kalıpların üzerine yazılar yazabiliyorduk sadece. Tasarım adına yaptığımız çok bir şey yoktu doğrusu. Bazı üstadlarımız çok daha orjinal işler yapardı tabi ki. Fakat bizim için işler çok daha kolaydı diyebilirim. Uzun sürse de zahmetsiz olurdu işler. Zaten müşterilerin de zevkleri henüz rengarenk bir hal almamıştı.

broşür_yapma_programı2

Kartvizitleri hatırlamak bile istemiyorum. Hepsi aynı olurdu. Çirkin altın rengi çerçevelerin içinde kocaman adı yazardı herkesin. Bunlardan kaç bin tane yaptık kim bilir. Ne zaman ki çeşitli kartvizitler piyasaya girmeye başladı, bizim işimiz de artık başka bir boyut kazanmaya başlıyordu. Çünkü artık götürdüğümüz taslaklara burun kıvıran müşterilerin içine düşmeye başlamıştık. Küçük bir şok geçiriyorduk çünkü bazı şirketler bütün işleri kapmaya başlamıştı. Hemen evrilip uyum sağlamalıydık. Müşteriler gözlerini açmıştı artık.

O müşterileri bir daha hiçbir şey değiştiremedi. Hala burunlarından kıl aldırmazlar. Harika işler sunsanız da her zaman, şurası şöyle olsaydı, burası böyle olsaydı demeye devam ediyorlar. Fakat bu yazıyı yazmamın nedeni olan, hazırladığım son e-broşür sayesinde çok uzun zaman sonra aklımda hiçbir çekinceye yer bırakmadan gittim müşterinin yanına. Açtım bilgisayarı ve kendinen emin bir şekilde sunmaya başladım broşürü. Belki de aldığı tavsiyelerden ötürü adam daha bilgisayar açılırken bilgisayarı beğenmediğini gösteren hareketlerle oyununu oynamaya başladı. Fakat internet sitesinde broşürü görünce suratında inkar edemeyeceği bir mutluluk belirdi. Kafasını yavaşça öne arkaya sallayarak övgüler yağdırmaya başladı. Hemen o an konuşmanın bitmesini istiyordu belli ki. Belli ki ben çıkar çıkmaz bütün tanıdıklarına sitesinin adresini yollayacaktı. Şimdi bu hisleri sizin e yaşamanız için kısaca Yumpu Publishing adlı internet sitesinden bahsetmek istiyorum.

Sayfalarca broşürü internet sitenizden çok hızlı bir şekilde yayınlayabilirsiniz

brosur_searchDaha önce internetten bir sürü broşür, katalog ya da bunlara benzer işler yapmış olmama rağmen, henüz bu işi almadan önce başka bir internet sitesinde gördüğüm dergi hissiyatı veren katalogları çok sevmiştim ve bir sonraki işte bu yöntemi kullanmaya karar verdim.

Hal böyle olunca son aldığım mimarlık firmasının broşürünü bu şekilde yapmaya karar verdim.

Ardından internete girerek broşür hazırlama programları hakkindaki siteleri gezmeye başladım. Benim için önemli olan tasarımı hazırlamak için gerekli olan program değildi elbette. Önemli olan tasarımı hazırladıktan sonra bu tasarımın internet sitesinde bir dergi gibi görünmesini sağlayacak yazılımdı tabi ki. Öncelikle yorumları okuyarak istediğim özellileri sağlayabilecek bir iki site buldum. Bunların arasında değerlendirmeler yaparken ilk dikkatimi çeken şey fiyatlar oldu. Aynı kalitede olan diğer internet sitelerindeki fiyatlar oldukça ilginçti. Yumpu Publishing ücretsiz olduğu için denemekten zarar görmeyeceğimi düşündüm ve denemeye karar verdim.


Yumpu Publishing’ya hoş geldiniz. İnsanların içerik okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz!

Broşür yapma programı

Siteye göz gezdirdiğim sırada hemen tasarımı PDF olarak kaydetmem gerektiğini anladım. Hemen broşür yapma programına dönerek tasarımı PDF formatında kaydettim. Ardından internet sitesinin üst penceresinin sol tarafında yerleştirilmiş bir kutuya dosyayı sürüklememiz gerekiyor. Burdan sonra yüklemeye başladığımız e-broşürümüz kısa zaman sonra karşımızda görünüyor. Ancak iş buradan sonra daha da güzel bir hal almaya başlıyor. Dergi şeklinde broşürümüzü karşımızda görünce düzenleme bölümünden tasarımımıza ekleyebileceğimiz harika özellikler gözüme çarptı. Bunlardan en güzel olanı kuşkusuz video ekleme özelliği. Yani ürün tanıtımı yaparken ürünün kendi görüntülerini eklemekten daha güzel ne olabilir ki. Hem de videoları direk youtube sitesinden çekerek yer de kaplatmıyor. Yani sitemiz bir saniyede açılıyor. Ayrıca sayfalara şarkılar da ekleyebiliyoruz.

Bütün broşürlerimiz arama motorları ile uyumlu

yapma_programi5

Yumpu Publishing sitesinden kendi sitemize broşürümüzü eklemek için bir kod alıyoruz. Kısacık bu kodu sitemizin neresine eklerken e-broşürümüz de orada görünüyor. Kurdukları sistem sayesinde ürünlerimizde her hangi bir arama motoru sorunu da yaşamıyoruz. Broşürümüzdeki tüm kelimelerin indeksleri arama motorları tarafından görünebiliyor. Yani sistem SEO dotsu. Bunun ne kadar önemli olduğunu internet sitesi ile ilgili olan herkes bilir sanırım. Hangi broşür yapma programını kullandığınızın da ayrıca hiçbir önemi bulunmuyor.

Zaten siteye ilk girdiğinizde bu yazılımı kullanan dergileri ana sayfada göreceksiniz. Biraz araştırma yaptığınızda National Geographic gibi dergileri görünce mutlaka sistemin kalitesi konusunda aklınızda kalan sorular da cevap bulacaklardır diye düşünüyorum.


National Geographic

Bundan sonra ister e-broşür işi gelsin isterse de e-katalog, eğer tasarımlarımızı sadece interaktif ortamlarda sunmak gibi bir niyetimiz varsa mutlaka bu siteyi detaylı şekilde incelememiz gerekiyor diye düşünüyorum. Her bir sayfayı ya da bölümü ayrı ayrı, facebook, twitter, pinterest gibi bir çok farklı sosyal ortamda paylaşabildiğimizi de unutmadan eklemek isterim. Böylece sosyal reklam konusunda da kalitemiz artacak. Şunu da unutmamak gerekir ki aslında bütün yazılımın ana amacı e-dergiler. Fakat bu diğer bir çok işe yaramayacağı anlamına gelmez. Zaten kendi reklamlarında da bunu sıklıkla dile getirmişler.

Ayrıca destek ekibini de buradan teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Herhangi bir ücret ödememiş olsam da bütün sorularımı hızlı ve cana yakın bir şekilde cevapladılar. Teknolojinin iyi yanlarını almalıyız derken heralde bundan bahsediliyor.

Erasmus da mı bu broşür yapma programını kullanıyor(du)!

yapma_programi_erasmusErasmus deyince aklınıza ne geliyor? Resmi tanımıyla adını ünlü Rönesans edebiyatçısı Desiderius Erasmus’tan alan Öğrenci Değişim Programı. Bir diğer deyişle sabahın ilk ışıklarına kadar süren çılgın partiler, sonunu göremeden başladığınız heyecan dolu ilişkiler, yeni dünyaların kapısını açan paha biçilmez dostluklar…Üniversite yıllarında ben de Erasmus Kulübü’ndeydim. Okula gelen yabancı öğrenciler için etkinlikler düzenliyorduk.

Kulübün başkanı ise yakın arkadaşım Ceyhun’du. Birlikte çok güzel anılarımız var. Geçenlerde buluşup eski günleri yad etmeye karar verdik. Eğitim sektöründe, öğrencileri yurtdışındaki okullara göndermek için aracılık edeceği bir girişim yapmak istiyorumuş. Yurtdışındaki okulların bilgilerinin yer aldığı bir broşür hazırlamam lazım deyince ona broşür yapma programı Yumpu Publishing’dan bahsettim.

yapma_programi_students

Üniversiteye giden herkes ya birebir Erasmus programıyla başka bir ülkede okuma tecrübesi yaşamıştır ya da kendi okuluna gelen yabancı öğrencilerle tanışmıştır. Ben de üniversite günlerimde kendi okuluma gelen yabancı öğrencilerle, kurduğumuz Erasmus Kulübü aracılığıyla tanışmış, çok güzel arkadaşlıklar kurmuştum. Kulüpteki arkadaşlarla birlikte yabancı arkadaşlarımızın yeni taşındıkları şehre uyum sağlama süreçlerini kolaylaştıracak etkinlikler yapıyorduk. Kulüpteki en yakın arkadaşlarımdan biri de kulübümüzün başkanı Ceyhun’du.

Ceyhun deli dolu sosyal kişiliği, samimiyeti ve bir de çapkınlığıyla başkanlık için doğru isimdi. Üniversite yıllarında birlikte çok güzel anılar biriktirdiğimiz arkadaşımla geçtiğimiz günlerde yeniden bir araya geldik. İş arayışında olduğundan bahsetti. Bu arayış yakında kurmayı planladığı yurtdışı eğitim danışmanlığı firmasıyla son bulabilirmiş. Türkiye’deki öğrencilerin yurtdışında okullar bulmasına aracılık etmeyi planlıyor.

İlk adımının da öğrencilerin yurtışında gidebilecekleri okulların ve onlarla ilgili bilgilerin yer aldığı bir broşür hazırlamak olacağından bahsetti. Broşür deyince aklıma Yumpu Publishing geldi. Gençlere yönelik bir firma için en uygun online broşür yapma programının Yumpu Publishing olacağından ona da bahsettim. Canım Ceyhun, eski günlerdeki gibi ona destek olmama alışmış, bir yardım eli uzatsan der gibi bakınca sana detaylıca platformu kullanarak neler yapabileceğini anlatayım dedim. Laptopu da yanındaydı, bilgisayarı açtı, hemen Yumpu Publishing’ya girip başladık incelemeye.

20 milyondan fazla online dergi, broşür ve kitapçık bir platformda buluşuyor

yapma_programi_manybooks

Yumpu Publishing, broşür, dergi, kitapçık hazırlamak isteyenler için ideal, kullanımı kolay, hızlı ve ücretsiz bir platform. Halihazırda 20 milyondan fazla online dergi, teknolojiden sanata, modadan kültüre pek çok konuya ilgi duyan binlerce kullanıcıya ulaşıyor. İnternetteki araştırmalarım sonucunda bulduğum broşür yapma programına dakikalar içinde PDF formatında hazırladığın içeriği yükleyerek online broşürünü yaratabiliyorsun. İnternette Yumpu Publishing dışında pek çok online broşür yapma programı var elbette.

Ancak hazırlamak istediğim online dergi için onları denemiştim. Hepsi de talihsizlik dolu deneyimler oldu diyebilirim. Tabii ilk yapman gereken şey Yumpu Publishing’ya üye olmak ki bu işlem de saniyeler içinde tamamlanıyor. Sonrasında yurtdışındaki okulların görselleri ve bilgileriyle dolu broşürünü sitedeki araca yükleyerek dakikalar içinde tanıtım işini halletmiş olacaksın dedim. Ceyhun meraklı gözlerle beni dinliyordu.

Daha önce bahsettiğim gibi Ceyhun’un yaşam damarlarından biri sosyalliktir. Kimi insan yalnızlıktan güç alır kimi ise arkadaşlarından ve sosyal çevresinden. Ceyhun ikinci bahsettiğim türden. Facebook hesabına ekli arkadaşlarının sayısı, 5 6 kişinin hesaplarındaki arkadaşlarının toplam sayısına eşittir diyebilirim. Twitter’ından, Instagram’ından hiç bahsetmiyorum bile. Hal böyle olunca broşür yapma programıyla hazırlayacağı online broşürü sosyal medya ağlarında arkadaşlarıyla paylaşıp paylaşamayacağını sordu.

yapma_programi_facebook-boxTabii böyle bir soru sorması çok normal.

Facebook hesabında pek çok arkadaşı var.

Bu kişiler yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti verdiğini online broşür sayesinde duyarsa, ona pek çok potansiyel müşteri yönlendirebilirler.

Broşür yapma programıyla hazırlayacağı online broşürü istediği tüm sosyal medya ağlarından, embed(yerleştirme) özelliğini kullanarak arkadaşlarıyla paylaşabileceğini söyledim.

Bunun yanı sıra online broşürü masaüstü cihazları olan kullanıcıların yanında, mobil ya da tablet cihazlara sahip olan tüm kullanıcıların da görebileceğinin altını çizdim.

Böylece her saniye akıllı telefonunu kontrol eden, mobil yaşayan genç kitleye de ulaşmış olacak. Sosyal medya ağlarında firmasına özel kurumsal bir sayfa açıp, hem paylaşmak istediği güncel haberlere hem de hazırlayacağı online broşüre de yer verebilir. İstediği zaman broşürünün içeriğini, broşür yapma programının fonksiyonel ve kullanımı kolay yükleme aracı sayesinde güncelleyebilir.

Online broşüründe dinamik ve ilgi çekici videolar

brosur_grafik_more-traffic2Ceyhun dijital dünyadan uzak biri değildir, önemli trendlerle ilgili bilgi sahibi. Daha önce başka bir girişimi için internet sitesi açmışlığı da var. Bu nedenle internette faaliyet gösteren firmalar için arama motorlarının ne denli önemli olduğunun da farkında.

Ben de onun bu konularda bilinçli olduğunu bildiğim için, broşür yapma programı kullanarak hazırlayacağı broşürün, içeriğinin optimize edileceğini belirttim. Yani Google, Yahoo gibi arama motorlarında ön sıralarda çıkması için iyileştirme işlemi yapılıyor olacak. Ceyhun bu özelliğe bayıldı, bunun ücretsiz sunulduğundan emin misin diye sordu merakla. Evet dedim, Yumpu Publishing’da bu da ücretsiz. Eğer kısa zamanda çok müşteriye ulaşırsan, işlerin iyi gittiğini görürsen içerisinde Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi opsiyonların bulunduğu uygun fiyatlı paketlerden yararlanabilirsin, ilk etapta ihtiyacın olan her şeye hiçbir ücrete gerek olmadan sahipsin.

Halkla İlişkiler bölümünden mezun biri olarak Ceyhun için iyi bir marka yaratma meselesi çok önemli. Yaratacağı markanın tüketicilerle konuşuyor olması, kurgulayacağı yaratıcı kampanyalar sayesinde hedef kitlesiyle kuracağı doğru iletişim onun için çok önemli. Eğitim sektöründe faaliyet göstereceği için hedef kitlesi de oldukça genç, dinamik ve yeniliklere açık.

yapma_programi_videoBu nedenle Ceyhun’un djitali, yaratıcılığı ve inovasyonu bir potada eriten bir iletişim stratejisi kurgulaması gerekiyor. Broşür yapma programını kullanarak hazırlayacağı broşüre video formatında içerik ekleyebilecek olması bu konuda ona çok yardımcı olacak gibi görünüyor. Çünkü bugünlerde en popüler olan içerik türlerinden biri video içerik. Yazılı içeriğini sıkıcılığı hafifleyecek, gençleri daha kolay bilgilendirebilecek. Örneğin işbirliği yapacağı üniversitelerden alacağı kısa tanıtım videolarını broşürüne ekleyebilir. Broşürün girişine kendisini tanıttığı, hedef kitlesindeki müşterilerini ofise görüşmeye davet ettiği bir video koyabilir. Parlak zekasının da yardımıyla istediği gibi ilgi çekici videolar yaratabilir.

Ceyhun duyduklarından memnun, ben de ona yardım etmiş olmaktan, sakin sakin kahvelerimizi yudumluyorduk ki, broşür yapma programını kullanırken teknik bir sorunla karşılaşırsam ne olacak peki diye endişeli endişeli baktı. Sosyaldir, arkadaş canlısıdır, yaratıcıdır ama teknik işlerden pek anlamaz. 🙂 Broşür yapma programını kullanırken bir sorunla karşılaşırsan, Yumpu Publishing’nun tüm olası problemler düşünülerek detaylı bir şekilde hazırlanan teknik destek sayfasını ziyaret edebilirsin, böylece bekleme derdi olmadan tüm sorunlarını hızlıca çözebileceksin dedim. Süpersin dedi ve muzip gözlerle ekledi, „Ortak mı olsak?“ 🙂

yapma_programi_meetingCeyhun’un teklifini kibarca reddettim çünkü bu ara ben de çok yoğunum.

Yumpu Publishing ile aylık hazırladığım online dergi harika gidiyor ve pek çok okuyucum sabırsızlıkla her ay yeni sayıyı bekliyor.

Onların desteği ve ilgisi de motivasyonumu kat be kat artırdı. Şimdi online dergime ekleyebileceğim yeni video içerikler üretmek için bazı profesyonel video hazırlama programlarını öğrenmekle uğraşıyorum. İlerleyen günlerde Ceyhun’la tekrar buluşacağız.

Hem onun broşür yapma programıyla hazırladığı online broşüre bir göz atmış olurum hem de dergimi ona gösteririm.

Fikir alışverişinden zarar gelmez! Hem ne derler bilirsiniz sağlam fikirlerden sağlam hareketler doğar! 🙂

Comments

 1. Batuhan Albayrak says:

  Yumpu’da hazırladığım bir broşürün facebook’ta görünmesini istiyorum. Bu hizmeti almak için bir ekstra ücret ödemem gerekiyor mu?

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Hayır, sosyal medya paylaşımları için yumpu herhangi bir ücret talep etmiyor.

 2. Sezai Tuncer says:

  Daha önceden hazırladığımız broşürleri müşterilere dağıtmak için uğraşıyordum. Yumpu’nun sağladığı SEO optimizasyonuyla çoğu müşterimiz broşürlerimizi kendileri bulabiliyor.

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   SEO optimizasyonunda fazlası da var. Hangi derginizin, ne zaman, kimler tarafından, ne kadar tıklandığına ve ne kadar süreyle derginizin incelendiğini Google Analytics ile görmeniz mümkün.

 3. Sezgin A says:

  Bu hizmeti çok beğendim. Her şey çok güzel ve basit görünüyor. Acaba tanınmış kurumlardan bu hizmeti kullanan başkaları da var mı?

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Dünyaca tanınmış ürünlerden en iyi örnek “National Geographic”. Online olarak yumpuyu kullanarak dergilerilerini paylaşıyorlar. Ayrıca bir çok ERASMUS öğrenci ofisi de broşürlerini yumpu ile hazırlıyor. Örneklerini internette bulmanız mümkün.

 4. Alper Akca says:

  Yalnızca bir kaç broşür hazırladım ama çok güzel bir site bu yumpu. Yalnız şimdi yaptığımız işlerin videolarını paylaşmak istiyorum. Bunların hepsini tek bir dergi de toplamam mümkün mü?

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Evet, yumpu ile video broşür hazırlamanız tamamen sizin isteğinize ve yaratıcılığınıza kalmış. Benim bazı arkadaşlarım da video broşürlerini yüksek bir yükleme hızı ile hazırladıklarını söylediler.

 5. Sertac Ak. says:

  Eşim yeğeninin çok iyi bir tasarımcı olduğunu söyledi ve bizim için de bir kaç dergi hazırlayabileceğini söyledi. Daha sonra bu işleri nasıl bu kadar kusursuz yapabildiğini öğrendim. Artık bu işleri yapmak için kimseye ihtiyacımız yok.

 6. Arda Ku. says:

  Bu site oldukça yararlı. Ben düşük bir ücret ödeyerek kendi okul dergimi çıkarmaya başladım. İsteyenler kolaylıkla dergiyi bulabiliyor. Okul yönetimi de dergiyi ellerinde görmek istiyor. PDF download seçeneğiyle dergiyi PDF olarak alıp çıktısını alıyorum. Her şey çok kolay.

 7. Merve Guzeltepe says:

  Eşime firmamız için çeşitli broşürler hazırlamamız gerektiğini söyledim. Bana bunun için broşür hazırlamayı bilen biri tanıdık olması lazım ya da çok para harcamamız gerekceğini söyledi. Ertesi gün 5 tane broşürü hazırlayıp önüne koyunca şaşırdı.

 8. Busra B. says:

  Reklamcılık bölümünde asistanlık yapıyorum ve öğrencilerin çalışmalarını bana mail atmalarını istiyordum. Ancak, bir öğrencim diğerlerinden farklı olarak bana yalnızca linkler göndermeye başladı. Artık tüm öğrencilerimin bu siteyi kullanmasını istiyorum, çünkü tüm çalışmaları tek bir sayfada görebilmem mümkün oluyor ve belge kaybı yaşamıyorum.

Comments are closed.