Bir e-dergiye mi ihtiyacınız var?

e-dergi

İşte hazırlamanın en keyifli yolu

Yeni bir kafe açtınız ve güzel bir online fanzin derginiz mi olsun istiyorsunuz, ya da önemli olduğunu düşündüğünüz bir konuda haftalık ya da aylık dergiler mi hazırlamak istiyorsunuz? Nedeni ne olursa olsun bir e-dergi hazırlamak istiyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken doğru adres, Yumpu Publishing internet sitesi. Yumpu Publishing bir e-dergi yapma programıE-dergi hazırlamanın ve yayınlamanın bu kadar kolay olduğunu görünce önce şaşıracaksınız, sonra yeni bir elektronik dergi tasarlamak için harekete geçeceksiniz.

Parazitler konusunda doktora yapmak aşırı derecede sıkıcı görünse de aslında çok eğlenceli ve ilginç. Gözle göremeyeceğimiz milyonlarca canlının özelliklerini keşfet, mikroskopta onları görmek, yaşamak için başka bir canlıya zorunlu ihtiyaç duymanın nasıl bir şey olduğunu anlamak oldukça heyecan verici. Bu yüzden bu doğanın dehası yaratıklar hakkında insanları bilgilendirmek istedim ve bunu aylık, resimlerle dolu bir e-dergi hazırlayarak yapmak istedim. Her sayfasında eğlenceli resimler, açıklayıcı yazılar, parazitler hakkında bilinen önemli şeyler ve aynı zamanda detaylı videolar da eklemek istiyordum. E-dergi hazırlma konusunda beni en çok endişelendiren şey internet sitesine eklemekti. Bu yüzden önce direk internet sitesine gömebileceğim bir yazılım olup olmadığını araştırdır. Kısa bir araştırmadan sonra birkaç tane oldukça başarılı internet sitesi ile karşılaştım. İlk başta flipsnack sitesi çarptı gözüme. Ancak aylık yüksek fiyatlandırmasını görünce hemen vazgeçtim çünkü bunu karşılayacak param yoktu açıkçası. Sonuç olarak keyfi ve bilgilendirici bir şeyler yapmak istiyordum. Para kazanma gibi bir niyetim olmasa da para kaybetmek de istemem doğrusu. Açıkçası bir sitenin ana sayfasında – hemen özel üye olun – gibi bir başlık görmek hiç hoşuma gitmiyor. Bunun yanında adını anmaya değmeyecek bazı sitelere de girerek uzun uğraşlar sonucu hep bir engelle karşılaştım. Bazılarını siteme alamadım, bazıları sadece PDF dosyalarını çalmak için açılmışlardı. Yani siz dosyayı e-dergi olarak hazırlasın diye yüklediğinizi sanıyorsunuz ancak o kendisine alıp arşivine ekliyor. Bunun gibi bir sürü saçmalıkla uğraştıktan sonra hepsinden daha iyi olduğunu düşündüğüm bir site bulabildim sonunda. Öncelikle bu sitenin de sayfasında zel üyelikle ilgili bir kısım görünce yine hayal kırıklığına uğradım ve denemekte kararsız kaldım. Çünkü diğer sitelerde getirilen sayfa kısıtlamaları öylesine komikti ki bunun gibi bir kısıtlama görmek istemiyordum. Sonuç olarak bir dergi yazmak bile en az kırk elli sayfayı gerektirir ki her ay yeni bir dergi çıkartacağımız düşünülürse çok yetersiz kalacağı kesin gibi görünüyor.

Yumpu Publishing sitesinde sevdiğim şeylerden bir tanesi, tasarımlarımıza burada da devam edebilmemiz oldu. İlk PDF dosyasını e-dergi olarak hazırladığımda gördüm ki e-dergi üzerinde birçok düzenleme yapabiliyorum. Mesela her sayfaya ayrı şarkılar ekleyebiliyorsunuz ya da istediğiniz sayfanın istediğiniz yerine, istediğiniz büyüklükte bir video ekleyebiliyorsunuz. Bu videoları direk youtube’dan kopyalayarak hiç yer harcamadan derginize ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca birbirinden güzel sütunlama ve sayfa şekilleri ile harika fikirler bulabiliyorsunuz. Her şeyden önce sitede yer alan çok büyük firmaların da dahil olduğu dergilerden bir kaçına göz atarak yeni tasarım fikirleri edinebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Çünkü hazırladığım tasarımda videolara yer yoktu. Ancak böylesine bir özelliği kullanmak varken ilk tasarladığım haliyle sunmak akıllıca olmayacağından videolar için yerler ekleyerek tasarımımı çok daha güzel bir hale soktum.

E-Dergi hazırlama programı ile PDF dosyasını E-Dergi’ye dönüştürmek çok kolay

Tasarımınızı PDF olarak kaydetmenin birçok yolu var aslına bakarsanız. Gerçi bugün neredeyse bütün programların PDF olarak kaydet seçeneği bulunuyor (ben bulunmayan bir program bilmiyorum ama belki vardır). Bu şekilde tasarımı PDF olarak kaydettikten sonra tek yapmamız gereken şey ana sayfanın üst sol bölümünde bulunan kutucuğa bu belgemizi sürükleyerek yüklemeyi başlat düğmesini tıklamak. Hepsi bu! Artık nur topu gibi bir e-dergi hazırlamış bulunuyorsunuz. Şimdi bu dergiyi istediğiniz yere ekleyebilirsiniz. İster Yumpu Publishing sitesinden okuyun ve paylaşın isterseniz de kendi internet sitenizde istediğiniz şekilde ve büyüklükte gösterin. Bu şekilde hazırladığını e-dergilerde, dergiyi gösteren yazılım da o kadar güzel ki istediğiniz sayfayı, ya da tüm dergiyi ya da istediğiniz sayfanın herhangi bir bölümünü facebook, twitter, pinterest, vimeo gibi sosyal ortamlarda paylaşabiliyorsunuz.

Bütün derginin SEO dostu olduğunu da unutmayalım

Bu gibi işler yapan uzmanların ilk baktığı şey hiç bir zaman şekil ya da ek uygulamalar olmaz. Onlar her zaman internet aramalarında görünebilecek yazılımlar isterler. Aslında haklıdırlar çünkü bir şeyler hazırlmak için emek harcıyorsunuz ancak kimse varlığından bile haberdar olmuyor. Bu yüzden derginin bizim görmediğimiz kodlama kısmında google gibi arama motorlarının kolaylıkla bulabilmesi için gereken bütün özellikler Yumpu Publishing’ya eklenmiş durumda. İstersenin derginin kod haline bakabilir vu bu uygulamanın istediğiniz gibi olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

SEO’nun önemi aslında kodlama iyi olduğunda değil kötü olduğunda ortaya çıkar. Yani google’ın istemeyeceği şekilde, yani taranması zor halde kodlamaları bütün arama motorları otomatik olarak görmezden geliyor. Eğer siz de zamanında bir site yapmaya çalışmış ve başarısız olmuşsanız en büyük sebebi bu olabilir. O halde bunun ne kadar önemli bir özellik olduğunu da unutmayın.

Ayrıca son olarak sitedeki destek hizmetinden de bahsetmeden geçmek istemiyorum. Bu gibi sitelerde destek hızı çok önemlidir. Çünkü bir iş yapacaksınız ve karşınıza çıkan sorun o anda çözülmek zorunda. Aksi halde cevap gelene kadar o işle uğraşmayı sürdüremiyorsunuz. E dergiyi hazırlarken karşıma çıkan ufak tefek sorunlar hakkında sorduğum her şeye çok kısa bir zaman içinde cevap veren bir teknik servisleri bulunmakta. Kısaca eğer bir e-dergi hazırlamak gibi bir düşünceniz varsa hiç durmayın derim, hemen Yumpu Publishing sitesine girin ve incelemeye başlayın.