Broşür tasarım programı [3 dakika içinde çevrimiçi]

broşür tasarım programı

Eğer online bir broşür tasarım programı arıyorsanız hiç boşa çaba sarfetmenize gerek yok. Bu yazımda sizlere Yumpu Publishing adından bir internet sitesini kullanarak nasıl muhteşem e-broşürler hazırlayabileceğinizi alatmaya çalışacağım. Aynı zamanda dilim döndüğünce neden bu siteyi kullanmayı tercih ettiğimi belirteceğim ve diğerleri ile arasındaki farkları değerlendireceğim.

Yıllardır reklam sektöründe her türden işi yapmış biri olarak, artık insanların restoran menülerini ve broşürlerini bile internetten okuduğunu görüyorum. Aslında baskı broşürler her zaman benim favorim olarak kalacaklar. Ancak bir gerçek var ki günümüzde asıl değerli olan dijital ortamdaki reklam kapasitesi her şeyden daha üstün. Örneğin kamp çantası işine girmişsiniz ve broşürünüzü kampla ilgilenen herkesin görmesini istiyorsunuz. Bunun için ya çok detaylı bir site yapacaksınız ya da internet ortamındaki diğer cazip seçeneklerden birini belirleyeceksiniz.

WordPress her ne kadar bir internet sitesi yapma konusunda uygun olsa da, burada yapacağınız internet sitesinde asla gerçekçi bir broşür sergileyemezsiniz. Bunun asıl nedeni otomatik bir WordPress sitesinin bu imkanı direk olarak sağlayamıyor olmasıdır. Ancak Yumpu Publishing sitesine hazırladığımız gömme kodunu sitemizin kod alanındaki tagının arasına sokmamız gerekiyor. Bunu yapmak o kadar zor olmasa da yine de internet üzerinden yapcağınız hızlı bir aramayla youtube gibi video sitelerinde kod gömme işlemleri detaylıca verilmiş bulunuyor.

Peki nedir bu Yumpu Publishing ve broşür tasarlama programları ile boy ölçüşebilir mi?

Öncelikle belirtmek isterim ki bunun gibi başka siteler de var tabi ki internet dünyasında. Mesela bunlardan bir tanesi flipsnack, ilk bakışta oldukça makul görünse de bir anda sizden özel üye olmanızı istiyor. Ayrıca eğer özel üye olmazsanız getirdikleri sayfa kısıtlamaları ile ancak bir broşürlük bir alan kalıyor size. Diğer sitelerde olduğu gibi özel üyelikler de çok pahalı. Doğal olarak bu kadar parayı aylık olarak vermek istemezsiniz. Ben de öyle. Bu yüzden arayışlarıma devam ederken bir arkadaşımın yolladığı bir facebook mesajı ile bu internet sitesine daldım. Ana sayfa dizaynı olarak diğerlerine benziyordu. İlk iş özel üye olmadan kullanabileceğim özelliklere bakmak oldu.

Muhtemelen Türkiye piyasına yeni girdiğinden ya da gerçekten çok umursamadığından ücretsiz olarak sağladığı özelliklerin çok geniş kapsamlı olduğunu söyleyebilirim. Bunlar arasında ses dosyası ekleme, video gömme, paylaşım platformları, üyelik ve arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için yapılmış olması gerekenler var. Şimdi kısaca bu broşür tasarım programı hakkında adım adım bazı kullanım püf noktalarını iletiyim.

Öncelikle tasarladığınız dosyalarınızı PDF belgesine dönüştürmeniz gerekiyor

Evet, Yumpu Publishing sitesinde yeni e-broşürler, e-dergiler ve e-katalog ya da e-menü oluşturabilirsiniz. Ancak öncelikle yapmanız gereken şey tasarladığınız belgeleri PDF formatında bilgisayarınıza kaydetmek olacak. Bunun için tasarım programınızın kaydet sekmesinden PDF olarak kaydet seçeneğini tıklamanız yeterli. Eğer olmaz ise online dönüştürme sitelerine bakarız. Hemen tasarımı yaptığımız belgeyi bulup uzantısı alarak bilgisayarımızdaki tarayıcımıza girip bu uzantıyı, ardından PDF ve dönüştürme kelime öbeklerini ararsanız bir çok internet sitesinin karşınıza çıkacağını göreceksiniz.

brosur_pdf1

Bunlardan birinden ya da direk tasarladığınız programdan kaydettiğiniz PDF dosyasını, internet sitesinin üst sol bölümünde bulunan kutucuğa doğru kaydırıyoruz.

brosur_pdf4

Aslında kaydırmak zorunda değiliz. Kutuda bulunan „bilgisayarınızdan bir PDF belgesi seçin“ yazılı bağlantıya tıklayarak da hızlı bir şekilde belgenizi e-broşür haline getirebilirsiniz.

brosur_pdf2

Sadece broşürler için değil, interaktif ortamda kullanmak istediğiniz bütün yazılı ve çizili projeleriniz için gönül rahatlıyla kullanabilirsiniz.

Tasarlama işlemine dönüştürdükten sonra da devam edebilirsiniz

Siteyi diğerlerinden ayıran önemli özelliklerinden bir tanesi de, istediğiniz taktirde bir kuruş para harcamadan hazırlamış olduğunuz e-dergi üzerine reklam, video ve şarkı ekleyebilirsiniz. Arama motorları ile oldukça iyi anlaşacağına inandığım bir html kod ile geliyor olması da ayrı bir özelliği. Burada dikkat edilmesi gereken bütün taglar özenli bir şekilde ayarlanmış ve yazınızdaki başlıklar ve alt başlıklar gibi önemli faktörler iyi düşünülmüş. Ayrıca yazı içeriğinizden çıkardığı anahtar kelimeleri de koda eklemeyi unutmamışlar.

brosur_pdf5

Yeni ekleyeceğiniz tasarım özelliklerini önceden düüşünseniz iyi olur çünkü mutlaka bir yerlerde video kullanmak isteyeceğinize inanıyorum. Keza harika duruyor. Artık hareketli broşürler ve katalogların zamanı çoktan geldi de geçiyor bile. Hayır ben büyük resim eklemem, video hayatta koymam diyorsanız ekleyim hemen; bunların hiç birisi sizin internet sitenizdeki kotadan ve trafikten yemiyor. Yani her şey Yumpu Publishing sitesinin sunucularında kalıyor ve siz sadece bir görüntüsünü kendi sitenizden gösteriyorsunuz. Ayrıca videolar da youtube sitesinden alınıyor. Size sadece bu hızlı sistemin tadını çıkarmak kalıyor.

Broşür tasarım programı

brosur_handy1E-broşürünüzü oluşturduktan sonra istediğiniz platformdan da kolaylıkla takip edebiliyorsunuz.

Benim iPhone telefonumda harika görünüyor ve kolaylıkla okunabiliyor.

Tabletler için de mükemmel bir uyum sağlıyor. Online broşür tasarlama programınız ne olursa olsun, yaptığınız dizaynı tanıtmadan önce mutlaka bu siteye de bir şans vermelisiniz. Yepyeni bir estetik algısı ile eskisinden çok daha güzel ve keyifli işler yapacağınızı düşünüyorum.

Bitirmeden destek hizmetleri hakkında da bir kaç olumlu düşüncemi aktarmak istiyorum. Yaptığım işten çok çabuk soğuyan bir yazılımcı olarak destek birimlerine yazdığım sorulara cevap gelmeden çoktan sıkılıp başka işlere dalsam da Yumpu Publishing bu konuda da beni şaşırttı. Hiç para vermiyor olmama rağmen adamların ilgisi beni kendine hayran bıraktı. Dört dörtlük bir sistem oluşturmuşlar bana göre. Siz de mutlaka deneyin. Kaybedecek kısa bir zamanınız olsa da kazanacaklarınızı düşünün!

Evlilik sezonu nedir, nasıl üstesinden gelinir!?

Yaz mevsimi gelip çattığında en çok karşılaştığımız şey ne dersiniz? Deniz, kum, güneş? Mis gibi çiçek kokusu, gün batımı manzarası, karpuz sever tatilciler? Cevap veriyorum; hiçbiri!

Kışın iple çektiğmiz yaz günlerinde en çok karşılaştığımız şey düğün fotoğrafları! Facebook sayfanızda, Instagramda, Twitter’da, evlenen arkadaşlar sosyal medyanın her köşesinde! Dergide çalıştığım günlerden fotoğrafçı arkadaşım Serhat da bu durumu fark etmiş, bunu fırsata çevirmem lazım dedi.

brosur_wedding2Hazır etrafımızda evlenen bunca çift varken onların özel günlerinde fotoğraflarını çekmek istiyormuş. Bu aralar moda olan, „save the date“ denen konseptli çekimlerden yapacakmış.

Tabii tanıtım işine biraz kafa yorması gerekecek. Bunu fark edince ona Yumpu Publishing ‚dakibroşür tasarım programından bahsettim.

20’li yaşlarında olanlar iyi bilir, siz kendinizi hala gençliğinizin baharında hissederek bekarlığın tadını çıkarma derdindeyken, arkadaşlarınızın çoğunun evlilik telaşına düştüğünü fark edersiniz. Güne gelinlik fotoğraflarıyla başlar, gece nişan fotoğraflarıyla yatağa girersiniz.

„Evlenmemiz mi gerekiyor şimdi?“ düşünceleri sarar bir anda. Anneanneniz, teyzenin, eşiniz, dostunuz herkes soran gözlerle bakar. Dergide çalıştığım günlerden arkadaşım Serhat da bu dertten muzdarip olanlardan.

brosur_wedding1

En çok da anneannesi mutlu gününü görsün diye evlenmek istiyormuş! Tabii bu işler istemekle olmuyor… En son çalıştığı dergiden de ayrılmış, evlilikten çok para kazanma derdinde bu ara. Hazır evlilik sezonu da gelmişken evlenen çiftlerin özel günlerinde fotoğraflarını çekmek istiyor. Konseptli, yaratıcılık dolu çekimler yapıp adını duyurmayı planlıyor. Ancak müşteri bulabilmesi için sezon bitmeden olabildiğince çok insana ulaşması gerekiyor.

Hal böyle olunca ben de ona online broşür tasarım programı Yumpu Publishing ‚dan bahsetmeye karar verdim. Dijital medyanın gücünü kullanarak potansiyel müşterilerine, broşür tasarım programıyla hazırlayacağı online broşürüyle ulaşabilir. „Nerede yeni bir şey var, hemen haberin oluyor.“ dedi ışıldayan gözlerle. Yumpu Publishing’ya yeni demenin haksızlık olacağından, platformda hali hazırda 20 milyondan fazla derginin bulunduğundan, oluşturulan içeriklerin milyonlarca okuyucuyla buluştuğundan bahsettim. Spordan sanata, modadan tarihe aklınıza ne gelirse pek çok alanda oluşturulmuş içerikler bu platform sayesinde okuyucularla buluşuyor.

Hızlı ve kullanımı kolay broşür tasarım programı

İnternet ortamındaki uzun süren arayışlarım sonucunda bulduğum Yumpu Publishing, isteyen tüm kullanıcıların, PDF şeklinde oluşturdukları içerikleriyle, online dergi, broşür, katalog hazırlayabileceği bir platform. Yapılması gereken tek şey, Yumpu Publishing ya saniyeler içinde kayıt olup, masaüstünde hazır bulunan dosyayı, broşür tasarım programının içine sürükleyip bırakmak. İki dakika içinde sayesinde çok şey başarabileceğiniz bir online broşüre sahip olabiliyorsunuz.

İnternet ortamında benzer hizmeti alabileceğiniz pek çok broşür tasarım programı var elbette. Ancak kimisi çok yavaş, kimisi çok pahalı kimi de kullanıyıcı deneyimini hiçe sayarak hazırladığı programla rekabette 1-0 geride kalıyor.

brosur_yumpu_logoYumpu Publishing ise hızı, kullanım kolaylığı ve ücretsiz olması sayesinde çok cazip.

Serhat son söylediğim „ücretsiz“ kelimesine takılıp kaldı tabii. 🙂

„Emin misin?“ diye soran şüpheli bir ses! Elbette dedim ve Yumpu Publishing‘ nun diğer özellikleriyle ilgili de biraz ayrıntı vermek istedim.

Bunları öğrendikten sonra vakit kaybetmeden broşür tasarım programıyla broşürünü hazırlayıp işe koyulabilecek.

Serhat’ın en önemli özelliklerinden biri akıllı telefonuyla yatıp kalkmasıdır diyebilirim. Öyle ki bazen karşılıklı konuşurken delirtir insanı. Telefonundan gelen bildirimlere o kadar kaptırır ki onun dikkatini çekip iki laf etmek için harap olursun karşısında.

Böyle birinin ilk sorusu bubroşür tasarım programıyla oluşturulan online broşürün mobil ve tablet cihazlarla uyumlu olup olmadığıydı tabii. Hazırlayacağı online broşürü, isteyen herkesin akıllı telefonlarından ve tabletlerinden görebileceğini üstüne basa basa söyledim.

Her ne kadar telefon bağımlısı olmasına kızsam da Serhat, her şeyden önce bu soruyu sormakta çok haklı aslında. Artık hepimiz hayatımızla ilgili neredeyse her şeyi akıllı telefonlarımızdan takip etmiyor muyuz? Hava durumu, trafik durumu, hangi etkinliğe gideceğimiz hatta arkadaşlarımızla sosyal ilişkilerimiz hepsi akıllı telefonlarımıza bağlı.

Online broşürünü yarat, sosyal medyada paylaş!

brosur_facebook

Serhat’ın ilk sorusunun devamı(!) niteliğindeki ikinci sorusu da broşür tasarım programıylahazırlayacağı online broşürünü sosyal medya hesaplarında paylaşıp paylaşamayacağıyla ilgiliydi. Hazırladığın broşürü Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya ağlarında, dilediğin zaman embed(yerleştirme) özelliğini kullanarak paylaşabileceğini söyledim.

Ayrıca bugüne dek çektiği yaratıcı fotoğrafları paylaşmak için farklı bir sosyal medya sayfası açıp, online broşürünü belli aralıklarla orada yayınlayarak da pek çok insana ulaşabilir. Gün geçtikçe popülerleşen sosyal medya platformu Instagram da Serhat için iyi bir tercih olabilir. Orada bio kısmına ya da paylaşacağı işlerin altına online broşürünün linkini paylaşıp, pek çok potansiyel müşteriye ulaşabilir.

brosur_traffic

Bu broşür tasarım programıyla bunca hizmet ücretsiz mi olacak yani deyince evet diye cevap vererek ekledim: Dilersen ilerleyen günlerde ücretsiz paketten ücretli paket seçeneğine geçiş yaparak Google Analytics, reklamsız kullanım gibi imkanların bulunduğu uygun fiyatlı paketlerden yararlanabilirsin. Ancak başlangıç için ihtiyacın olan her şeye, hatta fazlasına sahipsin!

Yumpu Publishing‚da broşür tasarım programı kullanılarak hazırlanan tüm içerikler, Google ve Yahoo gibi arama motorlarında ön sıralarda çıkması için optimize ediliyor. Dijital dünyayla yakından ilgili insanların ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabileceği bu hizmet için de kullanıcılarından ekstra hiçbir ücret alınmıyor.

Aslında internet aracılığıyla müşterilere ulaşmak isteyen küçük ya da büyük çaplı işler yapan herkes artık arama motorlarının ne kadar önemli olduğunun farkında. Çünkü neyi merak edersek, neye ihtiyaç duyarsak hemen arama motorlarına danışmakta buluyoruz çareyi. Düğün öncesinde ya da düğün günü için iyi bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyan çiftler de elbette arama motorlarına danışıyor. Zaten bu yüzden Serhat optimizasyon özelliğini çok etkileyici buldu.

Video ile daha yaratıcı, daha dinamik içerik yaratma fırsatı

ibrosur_pad-tablet-technoloFotoğrafçılık sektöründeki fırsatları pek çok insanın fark etmesiyle o sektörde de rekabet kızışıyor. Tasarım ve sanatla ilgili pek çok site sayesinde, global kaynaklı içeriklere istediğimiz her an ulaşabiliyoruz.

Bu durum fotoğrafçılık gibi içinde yaratıcılıkla ilgili öğeler barındıran dallarda çıtayı yukarılara taşıyor.

Her geçen gün gördüğümüz fotoğraf çalışmaları daha yaratıcı, daha dinamik, daha seçkin hale geliyor. Böyle bir ortamda yapacağınız işlerle dikkat çekmenin ilk adımı tanıtımınızı yaparken de ne kadar yaratıcı olabileceğinizi potansiyel müşterilerinize gösterebilmek.İşte tam da bu noktada broşür tasarım programınınvideo ekleme özelliği Serhat’ın yardımına koşuyor.

Serhat hazırladığı online broşüre koyduğu yazılı içeriğin yanına interaktif, dinamik, yaratıcı videolar ekleyebilecek. Daha önce çektiği en iyi fotoğraflardan oluşan kısa bir video potansiyel müşterilerini etkileyebilir. Online broşürün ilk sayfası için kendinden bahsettiği eğlenceli bir video yapabilir. Yaratıcılık hem sınırsızdır hem de sınır tanımaz!

Serhat Yumpu Publishing’daki broşür tasarım programından oldukça etkilenmişe benziyor. Bana da, onun gibi eğlenceli ve incelikle dolu bir zekadan çıkacak online broşürü merakla beklemek kaldı. Kim bilir belki de bundan sonraki adım fotoğraflarının yer aldığı eğitici bir online dergi çıkarmak olur. Bu aralar pek çok kişi fotoğraf çekmeyi öğrenmek için can atıyor. Böyle bir online dergi fotoğrafla ilgilenen herkesin ilgisini çekebilir. Ayrıca fotoğrafçı olarak da Serhat’ın ününe ün katar.

Dijital dünyanın sunduğu nimetlerin hayatımızı bu kadar kolaylaştırması sizce de  harika değil mi? Yumpu Publishing ile başlayın!

Comments

 1. Mesut Alkar says:

  Büyük bir firmada çalışıyorum. Firmamızda hepimize iletişim sağlamak ve yeni kataloglardan haberdar olmak için tablet bilgisayar veriliyor. Kendi hazırladığım katalogları sınırsız kişiyle firma dahilinde paylaşmamın bir sakıncası olur mu?

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Tabi ki, bu konuda hiç bir sıkıntınız olmasın. Yumpu’ya ödenebilecek ücretler bir kaç ekstra hizmetten ibaret. Bunlar dışında herhangi bir yük altına girmeniz gerekmiyor.

 2. Zeynel says:

  Benim bilgisayarım ve internetim çok yavaş bu yüzden hiç bir programı doğru düzgün kullanamıyorum. Ama bu site ilgimi çekti. Bilgisayarım ne olursa olsun yumpu.com’u kullanmam sizce mümkün mü?

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Yumpu’da dosya yükleme hızı altyapısının sıkıştırılmış özelliğinden dolayı çok çok hızlı. Bu yüzden yüklemelerde hiç bir sıkıntı çıkmıyor. Bu şekilde her bilgisayar tarafından kullanılabiliyor.

 3. Burcu Hemsin says:

  Her şey çok güzel görünüyor ve bu şekilde broşür hazırlamak ilgimi çekti. Ama bir sorum var; pdf dosyasını ekledikten sonra ufak tefek düzenlemeler yapmak mümkün mü?

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Evet hesabınızda bazı düzenlemeler için araçlar olduğunu görebilirsiniz.

 4. Erhan Ozer says:

  Sitenizde gelinlik katalog fotoğraflarını gördüm. Biz de bu işi yapıyoruz. Ben de tam bu konuda nasıl broşür hazırlayacağımı araştırırken yazınızı gördüm ve aynı saat içinde 10 dakika ilk basit kataloğumuzu hazırladım. Size ve yumpu’ya çok teşekkür ederim.

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Rica ederim, sizin için yararlı bir şey paylaşmış olmak beni de mutlu eder.

 5. Fatma Ulger says:

  Küçük bir kafemiz var ve bir kafe için broşür ya da dergi hazırlamak hiç aklımıza gelmezdi. Ama ücretsiz olduğunu duyduk ve denemek istedik. Bütün ürün ve fiyatlarımızı facebook grubumuzda paylaştık. İnanır mısınız bilmiyorum ama sayfamızı beğenenlerin sayısı ve müşteri sayımız 2 ay içerisinde arttı.

 6. Arif Dinler says:

  Çok harika bir site. Çünkü, broşür hazırlamaya yardımcı olan çok fazla site var ve ben ücretsiz olduğunu söyleyen en az 10 site denemişimdir. Hepsinde aynı sorunlar var; yavaş yükleme, özelliklerin çoğunu kullanamama, Google optimizasyonunun olmaması, düşük renk kalitesi, bir sürü özellik öğrenmek için zaman harcama da cabası. Yumpu bütün sorunlarımı çözdü.

 7. Ceren Ozdag says:

  Bu yazınızı çok etkileyici buldum. Biz de düğün fotoğrafçısı tuttuk ve düğün albümü yapıp herkese dağıtmak istiyorduk. Bu şekilde albümümüzü herkesle ücretsiz bir şekilde paylaşmaya karar verdik bu yazınızdan sonra.

  1. Emre Atan Emre Atan says:

   Size mutlu bir ömür diliyorum. Umarım yumpu evliliğinizi bir parça daha da güzelleştirir.

 8. Emrah Mutlu says:

  Ben reklamımızı yapmak için kendi stratejimi getirdim. Önce broşürümüzü hazırlıyorum, daha sonra da sosyal medyada broşümüze ücretli reklam vererek paylaşıyorum. Sonuç mükemmel ötesi. İnternet sitemiz bile olmadan ürünlerimiz yüzlerce kişiye ulaşıyor.

 9. Tahsin Ozdemir says:

  Küçük firmalar için broşür yapıp satıyorum. Bu site sayesinde, bir öğrenci olarak çok para kazandım.

Comments are closed.