Broşür hazırlama çok kolay – 2 dakika içinde hazırla

Son yıllarda dergi ve broşür hazırlama metodları oldukça fazla ilgi uyandırıyor. Yumpu Publishing’nun internet sitesinde videolar ve şarkılar eklemek gerçekten çok basit ve broşür hazırlamak çok kolay. Ayrıca hazırladığınız broşürleri ve dergileri istediğiniz internet sitesine ekleyebiliyorsunuz. Şimdi Yumpu Publishing’u ziyaret edin!

broşür hazırlama

Bunun için ileri seviye bir kod yazma bilgisine sahip olmanız da gerekmiyor. Henüz siteyi yeni keşfetmiş olmama rağmen, anlaşılabilir menüleri ve dizaynı sayesinde hazırlamam gereken restoran menüsünü çok hızlı bir şekilde bitirdim. Hem de sadece kocaman fotoğraflar koymak yerine videolar da ekleyerek harika bir tasarım ortaya çıkardım. Şimdi sizin de bundan sonraki işlerinizde kullanabilmeniz için site kullanımı hakkında biraz detaylı bilgi vermek istiyorum.

İnternette yayınlamak için broşür hazırlama adımları

Öncelikle bildiğimiz eski yöntemleri ele alalım. Bu şekilde Yumpu Publishing’nun bize sağlayacağı zamanın değeri daha da fazla anlaşılacaktır diye umuyorum. Bir broşür hazırlamak için öncelikle bir tasarım gerekiyor elbet. Siz de benim gibi sitelerde hazır kullanılan kalıplara karşı iseniz bu konuda yapılacak çok fazla birşey yok maalesef. Oturup bir editör programda, ki ülkemizde en çok kullanılan programlar Adobe programları oluyor, isteğimize ve estetik anlayışımıza uygun bir tasarım yapıyoruz. Burada unutmamamız gereken bir şey var, tasarımın istediğimiz yerine bir video ekleyebileceğiz. Tabi ki bunu yapmak için tasarımda seçeceğimiz bazı yerleri boş bırakmamız gerekecek. İstediğimiz kadar sayfa hazırlayabiliriz. Unutmamak gerekeir ki Yumpu Publishing sadece bir broşür hazırlama programı değil.


Yumpu Publishing’ya hoş geldiniz. İnsanların içerik okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz!

Aslında sitenin asıl kullanım amacı e-dergi oluşturmak. Zaten siteye girdiğinizde hemen önünüze çıkan kategoriler içinde biraz sörf yaparak binlerce e derginin hazırlandığını göreceksiniz. Bunlardan bazılarını mutlaka kurcalamalısınız. Bazıları gerçekten harika tasarlanmış. Benim ihtiyacım olan şey interaktif bir menü tasarımı olduğu için sitenin özelliklerini görür görmez içimi bir heyecan kapladı diyebilirim. Çünkü daha önce hiç görmediğim bir menü tasarlama fikri gelmişti aklıma doğal olarak. Yemeklerin servise hazır hallerinin videolarını menüye ekleyebilecektim ne de olsa.

Aynı şeyi broşürler için de düşünebilirsiniz elbette. Mesela geçen yıl yaptığım inşaat malzemeleri satan bir şirketin internet sitesinin ürünler bölümünü şimdi yapsam çok daha farklı olurdu elbette.

Şimdi elimizdeki hangi programdan olursa olsun hazırladığımız tasarımı PDF haline getirmemiz gerekecek. Bu özellik zate artık bütün programlarda var. Mesela Photoshop kullanıyorsanız save as PDF seçeneğini işaretleyerek dosyanızı PDF olarak kaydedebilirsiniz. Burada size görseller hakkında bir soru gelirse her zaman en kaliteli şekilde kaydedin. Yumpu Publishing kitapçık hazırlama konusunda herhangi bir alan sınırlamasına gitmemiş.

Yani kaç MB olduğunun bir önemi yok. Kaliteli olsun istiyorsanız her zaman büyük ve keskin çizgileri olan resimler kullanmanızı tavsiye ederim. Tasarımı hazırlayıp PDF olarak kaydedip ardından siteye girdiğimizde ana sayfanın üst sol bölümünde dil seçenekleri var. Aralarında Türkçe olsa da şu anda çeviri işleri devam ediyor olsa gerek ki bütün site Türkçe olmuyor. Hemen bu sekmenin altındaki alan bizim için çok daha önemli. Burada „PDF dosyanızı bir multimedya dergiye çevirin“ gibi ya da benim durumumda, interaktif bir menüye ya da sizin için bir broşüre çevirin olarak da düşünebileceğimiz bir kutucuk yer alıyor. Buraya bilgisayarımızdan PDF dosyamızın içinde olduğu klasörü açıyoruz ve belgemizi sürükleyerek bu karenin içine bırakıyoruz.

Ardından kutunun alt bölümünde bulunan „Start Upload“ düğmesine basarak belgemizin yüklenmesini bekliyoruz. Bu süre dosya büyüklüğüne ve internet upload hızınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak bir kaç dakika içinde biteceğini söyleyebiliriz. Artık hepimizin elinde oldukça hızlı internet bağlantıları olduğunu rahatlıkla varsayabiliriz. Eski yavaş günler geride kaldı. Eskiden bazı programlar utanmadan „şimdi rahat bir koltuğa sırtınızı yaslayarak bekleyin“ yazardı. Özlemediğimiz anılar tabi ki bunlar.

Şimdi dosyamız yüklendiğine göre artık interaktif bir şekilde sayfalarımızı karıştırabiliriz. Bizim için oluşacak bağlantı sayfasına gidiyoruz ve burada istediğimiz yeni eklemeler var ise onları hallediyoruz. Mesela video eklemek için oldukça kolay ve çok mantıklı bir yol düşünmüşler. Tabi ki YouTube! Evet videoları youtube sitesinden kopyalayacağınız linklerden ekliyorsunuz.

Tek yapmanız gereken videonun broşür hazirlama açısından nereye yerleşeceğini ve ebatlarını seçmek. Videonun broşürün içinde oynadığını görünce çok mutlu olacağınıza eminim. En azından ben çok mutlu olmuştum. Çünkü bu sadece orada kalacak bir iş değil. Bu derginin gömme kodunu alarak istediğimiz internet sitesine ekleyebiliyoruz. Asıl güzel kısmı burada. Bu işlem için bir kuruş para harcamamız da gerekmiyor üstelik.

Düzenleme aşamasında interaktif menü ya da broşürünüze ses dosyası ekleyebileceğinizi de unutmayın. Bu ister sizin hazırladığınız bir konuşma ya da sevdiğiniz bir şarkı olabilir elbette.

Her şey paylaştıkça çoğalır diyorsanız Yumpu Publishing’nun broşür tasarım programını çok seveceksiniz

Yazımı bitirirken çok sevdiğim başka bir detayı daha paylaşmak istiyorum izninizle. Dergimizi ya da menümüzü ya da tabi ki broşürümüzü hazırladıktan sonra, istediğimiz sayfanın istediğimiz bir kısmını istediğimiz sosyal ortamda paylaşabiliyoruz.

İstesenin üçüncü sayfayı facebook’da paylaşın ya da tamamını tweet atın. Kullanabileceğimiz sosyal ortamlar adeta sınırsız görünüyor.

Google Plus, Pinterest, Vimeo ve YouTube bunlardan sadece bazıları. E-broşür hazırlama konusunda gelen işleri artık daha keyifle kabul edeceksiniz diye düşünüyorum. İnternetin ve teknolojinin gelişmesi ile biz de işlerimizi yaparken hergün biraz daha fazla keyif alıyoruz. Bu yüzden siz de hem bildiklerinizi hem de gördüğünüz her şeyi paylaşın ki hep birlikte daha güzel günlere ilerleyelim.

Girişimcilik şimdi çok moda!

Girişimcilik bugünlerde en sık duyduğumuz kelimelerden biri. Her geçen gün bir başka arkadaşımın özel sektörden vazgeçip kendi başına yeni bir girişim yapmaya kalkıştığına şahit oluyorum. Daha çok gençlerde gördüğüm bu ruh, artık 50’li yaşlarını geçmiş insanlara da yansımış durumda. X kuşağı da hayatımıza yeni giren teknolojileri anlamak, onlardan en iyi şekilde faydalanmak istiyor. Geçenlerde teyzem de yakın bir arkadaşıyla birlikte açacakları yeni butikten bahsetti. Tanınmamız, reklamımızı yapmamız lazım ancak bütçemiz kısıtlı deyince, sosyal medya ve internetle henüz tanışıp kaynaşan teyzeme broşür hazırlamak için Yumpu Publishing‚dan nasıl yararlanabileceğini anlattım.

Girişimcilik

Bildiğiniz gibi artık hepimizin daha önce kimsenin aklına gelmeyen bir fikri var!

Elimizdeki imkanlar arttıkça, içimizdeki yeni bir şeyler yapma tutkusu da güç kazanıyor.

Y kuşağı yeni girişimler yapma konusunda gün geçtikçe daha tedbirli davranmaya başladı. Ancak X kuşağı çok heyecanlı, çok inançlı! Bir girişim yapıp çok başarılı olacağına inanmış insanlardan biri de benim teyzem. Çok yakın bir arkadaşıyla yeni bir butik açmaya karar verdiler. Bunca yıllık terzilik tecrübesini kullanmak istiyormuş.

Ancak günümüzde sadece tecrübe yetmiyor tabii. Butikteki ürünleri genç kitleyle buluşturmamız, tanıtım, reklam yapmamız lazım, nasıl olacak diye hayıflanınca ona yardım etmeye karar verdim. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda bulduğum broşür hazirlama programı Yumpu Publishing ile kendi markalarına özel tanıtıcı bir broşür hazırlayabilirlerdi. Teyzem nedir bu Yumpu Publishing diye soran gözlerle bana bakınca, başladım anlatmaya, tabii onun anlayacağı bir dille! 🙂

Masraf yapmadan online broşür hazırlamak artık mümkün

Eskiden sayfalarını çevire çevire okuduğumuz kataloglar, sokaklarda dağıttığımız broşürler de artık online ortamda hazırlanıyor diye başladım söze. Çünkü sizin de butiğinize gelmesini istediğiniz hedef kitle olan gençler hatta orta yaşlılar, artık sokağa çıkmaktan çok internete giriyor.

Gerek Facebook, Twitter gibi sosyal mecraları kullanarak, gerekse online broşür hazirlama seçeneğinden faydalanarak onlara daha kolay ulaşacaksınız. İnternette farklı farklı broşür hazırlama programları var. Ancak kimisi çok yavaş, kimisinin kullanımı çok zor kimi de çok pahalı. Bunların arasında hem kullanıcı dostu, hem hızlı hem de yaratıcı olan tek seçenek Yumpu Publishing dedim. Bütçemiz yok ama demeye hazırlanıyordu ki, bu online broşür hazırlama programını ücretsiz kullanabiliyorsunuz dedim. Anında gözleri ışıl ışıl oldu.

Artık iş dünyasının bir parçası olmaya hazırlanan teyzeme Yumpu Publishing’un güvenilirliğinden de bahsettim. Şimdiye kadar dünyanın farklı ülkelerinden pek çok insan siteyi kullanarak 20 milyondan fazla online dergi ve broşür hazırlama başarmıştı. Siteden tasarımıyla öne çıkan bazı örnekleri ona da gösterince oldukça etkilendi.

Butik için broşürü hazırlamaya başlamadan önce içeriğinde nelerin yer almasını istediğinize karar vermelisiniz ve bu içeriği bir PDF dosyasına geçirmeliyiz dedim. Sonra bu PDF’i Yumpu Publishing’daki broşür hazırlama aracına saniyeler içinde yükleyeceğiz.

Ama önce neden Yumpu Publishing‚yu seçtiğimi ve onunla hazırlayacakları online broşür sayesinde neler yapabileceklerini ona anlattım ki o da arkadaşına anlatsın. Tabii daha önce anlattığım şeyler sayesinde ilgisini çekmeyi başardığımdan dikkati bende, dinliyordu.

Online broşürle mobil cihazlardan genç müşterilere ulaşma şansı

brosur_hazirlama1

Gençlere ulaşmak isteyen markalar için adres belli: akıllı telefonlar. 24/7 telefonlarını ellerinden düşürmeyen yeni nesil, neyi satın alacağına, neyi yiyeceğine, neyi giyeceğine bu cihazlardan onlara ulaşan içeriklere göre karar veriyor. Bu da akla Yumpu Publishing’da broşür hazırlama işleminden sonra ortaya çıkan içeriğin mobil ve tablet cihazlarda görülüp görülemeyeceği sorusunu getiriyor. Platformda hazırlanan bir broşür, Yumpu Publishing’nun mobil ve tablet cihazlara uyumlu yapısı sayesinde tüm potansiyel müşterilere ulaşıyor.

Reklam denince akla gelen ilk yer arama motorları. Belli başlı arama motorlarında ön sıralarda çıkmayı başarmak bir marka için rakiplerine üstünlük sağlamak demek. İnternet ortamında oldukça popüler olan şakada dendiği gibi bir şeyi saklamak istediğinizde koyabileceğiniz en güvenli yer Google’ın arama sonuçlarının ikinci sayfası.Bu sözden de arama motorları sonuçlarında ön sıralarda yer almanın önemi açıkça anlaşılıyor. 🙂 Broşür hazırlama programı kullanılarak oluşturulan online içerik, arama motorlarına uygun şekilde optimize ediliyor ve ön sıralarda çıkması sağlanıyor. Bu teyzemin yaratacağı marka için de oldukça önemli bir avantaj olacak gibi görünüyor. Ücretsiz verilen bu hizmetin dijital dünyada değeri büyük.

Broşür hazırlamak tamam da ya arkadaşlarla paylaşmak?

Facebook yokken ne yapıyorduk diyoruz, Instagram’da fotoğraf beğenmeden duramıyoruz sonra bir de Twitter’da kim ne yazmış bak derken hayatımız geçip gidiyor. Kimi zaman çok eğleniyoruz, kimi zaman şikayet ediyoruz ama bildiğimiz tek şey var, o da sosyal medyanın artık hayatımızın bir parçası olduğu. Şimdilerde teyzemin en sevdiği şeylerden biri yeni yeni keşfettiği sosyal medya mecralarında arkadaşları tarafından paylaşılan içeriklerin keyfini çıkarmak.

brosur_hazirlama3

Hal böyle olunca broşür hazırlama konusunda sorduğu sorulardan biri, tahmin edebileceğiniz gibi sosyal medyayla ilgili oldu. İçin rahat olsun dedim, butiğiniz için hazırladığımız online broşürü, Yumpu Publishing‚daki embed özelliğini kullanarak Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda arkadaşlarınla paylaşabileceksin. Böylece onların yorumlarından, beğenilerinden ya da olumsuz eleştirilerinden anında haberdar olabileceksin.

Bir de markanıza ait bir sayfa açmak isterseniz, hazırladığımız online broşürü o sayfadan da takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Yumpu Publishing’yu broşür hazirlamanın yanı sıra yeni gelen ürünlerinizi her ay tüketicilerinizle buluşturmak için hazırlayacağınız bir katalog için de kullanabilirsiniz. Bu özellik de bütçe gerektirmeden, ücretsiz kullanılabiliyor üstelik. İlerleyen günlerde baktınız işler büyüyor, müşterileriniz artıyor, o zaman Google Analytics, reklamsız kullanım gibi faydalar sağlayan ücretli paket seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Bugünlerin gözde trendlerinden biri de video içerikler. Her zaman olduğu gibi görsel içerik yazının bir adım önüne geçiyor. Kullanıcılar elbette görsel içeriği tercih etmekte haksız değil. Çünkü dikkat süremiz git gide kısaldı ve okumaktansa şöyle bir göz atmayı tercih eder olduk.

brosur_hazirlama6

Broşür hazirlama programı bu trendden de geri kalmıyor. Böylece teyzem ve arkadaşı, butikteki ürünlerin dikim aşaması, ince detayları gibi özel interaktif içerikler yaratıp bunu broşürlerinde ya da kataloglarında paylaşabilecekler. Online broşüre sahip olmanın bir diğer iyi yanı da broşürlerini diledikleri gibi güncelleyebilmeleri olacak. Diyelim ki butiğe çok moda yeni bir bluz ya da elbise geldi. Broşürün PDF versiyonuna bunu ekleyip yeni broşürü, broşür hazırlama aracına saniyeler içinde yükleyerek yepyeni bir tanıtım şansına sahip olabilecekler. Bu sürecin yazılı broşürler için yapıldığını düşünün, matbaaya dert anlatmak bile çekilmez olabilirdi, değil mi?

Tüm bunları teyzeme anlattıktan sonra şöyle bir baktım halinden memnun mu diye. Son bir sorum var dedi : „Belli ki çok hızlı, kullanımı kolay bir araç. Ancak bizim bu dijital ortamla aramız pek iyi değil. Ya beceremezsek, takıldığımız bir yer olursa, programda bir sorun çıkarsa ne yapacağız?“ dedi. Aslında Yumpu Publishing’nun ücretsiz olarak sağlamasına şaşırdığım önemli özelliklerinden biri de bu. Çünkü broşür hazirlama sürecinde kullanıcıların karşısına çıkabilecek tüm sorunlarda ulaşabilecekleri bir müşteri hizmetleri desteği ekibi var! Böylece cevap bekleme derdi yaşamadan, stressiz şekilde sorunlar çözüme kavuşuyor.

Teyzem çok heyecanlı, ben de onun adına çok heyecanlıyım doğrusu! Hayattan hiç vazgeçmeden böyle bir girişim yapması, korkmadan yeniliklere ayak uydurması bence süper. Broşürlerini sosyal medyada gören arkadaşları da bence bu işe bayılacak! Biraz pozitif yorum duymak onun için güzel motivasyon sağlar gibi geliyor.

Arkadaşlarıyla birlikte neler yapabilecekler, görmek için sabırsızlanıyorum! 🙂 – Yumpu Publishing ile bugün başlayın!